+420 605 217 370   nova.roven@gmail.com

Vrch Hušák a Holubí studánka

Ve zvlněné krajině Malé Hané, nad městečkem JEVÍČKO, hrdě vystupuje dominantní vrchol HUŠÁK. Je ukryt v rozsáhlém komplexu hlubokých lesů a s okolními vrcholky vytváří poměrně zdatný masív.
 Na vrcholu je památný strom a několik skalisek. Kamenná moře poté pokrývají také svahy Hušáku. Z Jevíčka sem vede zelená turistická trasa a nebo modrá z Městečka Trnávka,které končí pod Hušákem a dále je nutné pokračovat kolem studánky po zelené a zdolat vrchol poměrně strmím výstupem.
 
 Pod vrcholem je  HOLUBÍ STUDÁNKA s kapličkou a odpočívadlem.Voda zde vyvěrá pod kapličkou a traduje se,že její pravidelné pití je tedy léčivé!!.
 
Podle pověsti chorníckého domkaře Antonína stíhlo kruté neštěstí. Pozbyl vlády v rukou a jen stěží chodil. Na uzdravení nebylo naděje, hrozila bída, hrozil hlad.
 
Jednou se mu zdál zvláštní sen. Uviděl nadpozemsky krásnou paní.  Vznášela se nad vrcholy jedlí a tiše říkala: „Dej se vést bílou holubicí, přijdeš do lesa k prameni, který ti vrátí, čeho postrádáš …
 
Když se krásný sen vzdálil, chalupník se probudil. Slunce již bylo povýš, ale žena bylaještě ve světnici. Pomáhala mu při oblékání, a tu jí vypravoval o svém snu. „Jak?“  zvolala překvapeně, „bílá holubice? Před chvílí jsem ji viděla na jabloni!“  Antonínovu duši zalilo blaženství naděje. Vyšel na zápraží a opravdu, uviděl holubici.  Pozdravovala na jabloni ranní slunce, točila se v něm a klaněla, ale brzy popolétla o několik zahrad. Antonín, podporován ženou, šel za ní. sebral všechnu svou sílu a nevnímal nic než bílého ptáka vznášejícího se co chvíli nad zahradami, poli a lesem.
 
Holubice přivedla Antonína k prameni na Hušáku. Byl hrozně unaven, ale neodpočíval.  Jal se omýt v chladné vodě. Ponořil do ní své zvadlé ruce a div divoucí naplnil je život. Pmyl své nohy  a poznal že by došel na kraj světa.  Omyl svou hlavu i prsa  a pocítil sílu, že by mohl lámat železo. I poklekl, políbil zemi a po dlouhé době si zase zazpíval.
 
Po čase zde zbudoval třebovský kníže zděnou kapličku. Do studánky v kamenné podlaze pryští neustále silný pramen.
Líbil se vám článek? 
(0 hlasů)
Více z této kategorie: « O čertově kopečku u Vrážného

Abychom vám zajistili lepší uživatelské prostředí, používá tento web soubory cookie.

Další informace naleznete v našich zásadách používání souborů cookie a ochrany soukromí.