18.02.2021 17:17

Vrch Hušák a Holubí studánka

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Ve zvlněné krajině Malé Hané, nad městečkem JEVÍČKO, hrdě vystupuje dominantní vrchol HUŠÁK. Je ukryt v rozsáhlém komplexu hlubokých lesů a s okolními vrcholky vytváří poměrně zdatný masív. Na vrcholu je památný strom a několik skalisek. Kamenná moře poté pokrývají také svahy Hušáku. Z Jevíčka sem vede zelená turistická trasa a nebo modrá z Městečka Trnávka, které končí pod Hušákem a dále je nutné pokračovat kolem studánky po zelené a zdolat vrchol poměrně strmým výstupem.

Pod vrcholem je HOLUBÍ STUDÁNKA s kapličkou a odpočívadlem. Voda zde vyvěrá pod kapličkou a traduje se, že její pravidelné pití je tedy léčivé!!.

Podle pověsti chorníckého domkaře Antonína stíhlo kruté neštěstí. Pozbyl vlády v rukou a jen stěží chodil. Na uzdravení nebylo naděje, hrozila bída, hrozil hlad.

Jednou se mu zdál zvláštní sen. Uviděl nadpozemsky krásnou paní. Vznášela se nad vrcholy jedlí a tiše říkala: „Dej se vést bílou holubicí, přijdeš do lesa k prameni, který ti vrátí, čeho postrádáš …

Když se krásný sen vzdálil, chalupník se probudil. Slunce již bylo povýš, ale žena bylaještě ve světnici. Pomáhala mu při oblékání, a tu jí vypravoval o svém snu. „Jak?“ zvolala překvapeně, „bílá holubice? Před chvílí jsem ji viděla na jabloni!“ Antonínovu duši zalilo blaženství naděje. Vyšel na zápraží a opravdu, uviděl holubici. Pozdravovala na jabloni ranní slunce, točila se v něm a klaněla, ale brzy popolétla o několik zahrad. Antonín, podporován ženou, šel za ní. sebral všechnu svou sílu a nevnímal nic než bílého ptáka vznášejícího se co chvíli nad zahradami, poli a lesem.

Holubice přivedla Antonína k prameni na Hušáku. Byl hrozně unaven, ale neodpočíval. Jal se omýt v chladné vodě. Ponořil do ní své zvadlé ruce a div divoucí naplnil je život. Omyl své nohy a poznal že by došel na kraj světa. Omyl svou hlavu i prsa a pocítil sílu, že by mohl lámat železo. I poklekl, políbil zemi a po dlouhé době si zase zazpíval.

Po čase zde zbudoval třebovský kníže zděnou kapličku. Do studánky v kamenné podlaze pryští neustále silný pramen.

Přečteno 11 krát Naposledy upraveno 02.03.2021 22:38

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.